Národnému parku Nízke Tatry hrozí masívna ťažba a intenzívna výstavba
Demokrati získali dôkazy o bezprostrednej hrozbe masívnej ťažby v Národnom parku Nízke Tatry. Ťažiť sa má v skoro 800 hektároch lesných porastov v citlivých lokalitách s výskytom hlucháňa. Správa národného parku ďalej vydala viaceré kladné stanoviská k rozsiahlej výstavbe. Opakovanie katastrofy z Demänovskej doliny je pod vedením Tomáša Tarabu na spadnutie.
V priebehu niekoľkých týždňov podali viaceré subjekty žiadosti správe národného parku alebo okresným úradom o zmeny rozhodnutí, ktorými im bola v minulosti obmedzená ťažba v skoro stovke lesných porastov na území Národného parku Nízke Tatry. Spolu ide o 6 žiadostí pre lokality územia európskeho významu Kráľovohoľské Tatry, z toho väčšinu podal štátny podnik Lesy SR. Vo všetkých bola v minulosti obmedzená ťažba z dôvodu ochrany biotopov hlucháňa hôrneho. V prípade urbárov ide rovnako o hluchánie lokality, v ktorých ale chce súkromný investor realizovať výstavbu ďalšej zjazdovky.
„Podľa našich informácií sa správa národného parku stavia k tejto ťažbe predbežne kladne. Ide však o fatálnu hrozbu nielen pre prírodu, ale aj pre Slovenskú republiku. Pripomínam, že v roku 2022 sme prehrali súd s Európskou komisiou práve pre nedostatočnú ochranu hlucháňa. A práve v týchto lokalitách sa má ťažiť. Považujem to za doslova bláznovstvo. Táto ťažba sa nesmie realizovať. Pre pár miliónov zisku môžeme násobne vyššiu dostať pokutu. Tú ale Taraba osobne platiť nebude, poskladáme sa na ňu všetci,” upozorňuje Michal Kiča, člen predsedníctva strany Demokrati a expert na životné prostredie.
Ďalšou obrovskou hrozbou pre národný park je aj plánovaná masívna výstavba. Významný developer zamýšľa realizovať rozšírenie zjazdoviek v Jasnej, budovanie nových zjazdoviek aj cez hluchánie biotopy, budovanie nových lanoviek v lokalite Otupné, stavbu vysutého mostu v lokalite Priehyby či parkovacieho domu na Lúčkach. „Spolu skoro 40 investícií len od jediného developera, pri ktorých absentuje vyhodnotenie z hľadiska únosnosti a dopadov na životné prostredie. Národný park dal zatiaľ štyri súhlasné stanoviska. Ak bude takto konať aj naďalej, po Demänovskej doline stratíme ďalšie vzácne územie,” dopĺňa Michal Kiča.
Investičné zámery chystajú alebo predkladajú aj menší investori. Plánovaná výstavba chát na Liptovskej Tepličke, v Jánskej doline, Dúbrave – plánovaný golfový areál či výstavba chát na Repiskách, to všetko spolu predstavuje divokú výstavbu, megalomanské investičné plány. Pritom už teraz je obrovský problém aj s pitnou vodou. Merania v mnohých lokalitách preukazujú jej kontamináciu, a to vrátane drog a humánnych liečiv. A toto všetko musia piť obyvatelia Liptova. „Sme pripravení tomuto masovému investičnému útoku zabrániť. Vyzývame správu národného parku, aby plnila svoju základnú úlohu, a tou je ochrana prírody. Nie bezbrehá výstavba a ťažba. Aktívne budeme vstupovať do konaní, komunikovať s verejnosťou a tvrdo všetky tieto zámery kritizovať a podľa potreby aj napádať na súdoch. Nesmieme dopustiť, aby sa opakovala katastrofa z Demänovskej doliny,” deklaruje Kiča.
Predseda Demokratov Jaroslav Naď dodáva, že už dnes sú obyvatelia dotknutých oblastí zhrození z toho, ako sa im mení príroda pred očami: „Chodím po celom Slovensku a nedávno som sa rozprával s obyvateľmi z týchto lokalít. Sú naozaj zdesení a boja sa, kam toto rúbanie, ťaženie a masívna výstavba môže zájsť. To naozaj až keď nám tu ostane posledný les sa opozícia a ďalší preberú a začnú tému riešiť? Za Demokratov chcem jasne povedať, že budeme okamžite konať a nebudeme nečinne prizerať devastovaniu prírody.“
Záznam z TK: