Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Namiesto drahších áut navrhujeme zelené šrotovné

Emisná norma Euro 7 je v súčasnej podobe pre Slovensko, ale aj ďalšie krajiny neprijateľná. Prinesie zdraženie bežných áut o minimálne 2000 eur a ohrozí desaťtisíce pracovných miest. Povedal to člen predsedníctva strany Demokrati a bývalý minister hospodárstva Karel Hirman. Demokrati odmietajú prijatie normy Euro 7 v aktuálnom znení. Navrhujú zaviesť zelené šrotovné na nákup nových ekologických áut, ktoré môže byť financované zo Sociálno-klimatického fondu,

„Vďaka zelenému šrotovnému si domácnosti budú môcť dovoliť nové autá, ktoré budú ekologickejšie a bezpečnejšie a zároveň podporí výrobu áut v slovenských automobilkách a tým pádom aj pracovné miesta. Pokračujeme v našom úsilí zlepšiť sociálnu situáciu občanov Slovenska a zvýšiť dostupnosť moderných, bezpečných a ekologických áut,“ uviedol Karel Hirman. 

„Zelené šrotovné vieme financovať z nového Sociálno-klimatického fondu, ktorý je okrem iného určený aj na podporu nízkoemisnej a bezemisnej mobility. Už počas vlády Eduarda Hegera sa nám podarilo v EÚ vyrokovať 1,4 mld eur z tohto fondu,“ povedal Michal Kiča. „Vďaka odbornej politike dokážeme zabezpečiť rozpočtovo zodpovedné a efektívne financovanie opatrení, ktoré pomôžu životnému prostrediu, rozvoju ekologickej mobility. Zároveň zabránime tomu, aby na Slovensku čo i len hrozilo rozšírenie pojmu dopravná chudoba,“ dodal Kiča.

„Zelená moderným autám znamená, že dôjde k zásadnej obmene vozového parku na Slovensku. Priemerný vek auta na Slovensko je v súčasnosti 15 rokov. Slovensko je lídrom v oblasti automobilovej výroby a preto je našou povinnosťou podporovať technologický rozvoj a chrániť automobilový priemysel pred neuváženými normami. Vďaka zelenému šrotovnému by sme dokázali ušetriť ročne desiatky tisíc ton CO2. Naviac, existuje veľmi silná závislosť medzi vekom auta a nehodovosti a preto chceme podporiť nákup nových bezpečnejších áut,“ povedal Ján Šubák.

„Tak, ako sme vo vláde hovorili, že norma Euro 7 ohrozuje náš automobilový priemysel, hovoríme to aj teraz. Preto aj pri rokovaniach o programovom vyhlásení vlády premiéra Ódora, budeme presadzovať rovnaké stanovisko vo vzťahu k norme Euro 7,“ informoval Andrej Stančík a dodal, že „my v strane Demokrati nie sme tí, ktorí by len strašili a maľovali čerta na stenu. Navrhujeme aj konkrétne riešenia a robíme konštruktívnu politiku. A tým je teraz zelené šrotovné. Ak ste rodina, ktorá má 15-ročné auto, vďaka zelenému šrotovnému získate možnosť kúpy nového, bezpečnejšieho auta a naviac ušetríte na pohonných hmotách.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte