Miliónové zákazky na ťažbu dreva v národných parkoch získavajú dve prepojené firmy. Podozrenia postúpime polícii
V sektore málo známe prepojené spoločnosti TER-wood a MSGW získali v priebehu niekoľkých mesiacov zákazky na ťažbu dreva alebo priebežne uspeli vo verejných obstarávaniach v troch národných parkoch v hodnote viac ako 5,5 mil. eur. V mnohých prípadoch sa tak udialo iba vďaka vylúčeniu lacnejších ponúk. Úrad pre verejné obstarávanie však medzičasom takéto rozhodnutie správy národného parku označil za nezákonné. Štátneho tajomníka Filipa Kuffu vyzývame, aby objasnil svoj vzťah s konateľom jednej z týchto spoločností. Naše zistenia postúpime Úradu pre verejné obstarávanie a orgánom činným v trestnom konaní.
Spoločnosti TER-wood a MSGW, ktoré sú prepojené prostredníctvom spoločnej účasti ich konateľov v inej firme, sú mimoriadne úspešné vo verejných obstarávaniach na ťažbu dreva v národných parkoch. Deje sa tak však za podozrivých okolností spochybňujúcich zákonnosť výberových konaní.
V prípade Národného parku Muránska planina získal v novembri TER-wood dve zákazky spolu za viac ako 1,4 mil. eur. „Uspel napriek tomu, že samotná členka výberovej komisie vzniesla výhradu, že cena za najfrekventovanejšie typy ťažby, ktorú má vykonávať, je vyššia ako priemer pri celej zákazke. Inak povedané, uchádzač síce ponúkol najnižšiu priemernú cenu za všetky typy ťažieb spolu, ale pri tej, ktorá je nosná a bude najfrekventovanejšia, je jeho cena vyššia. Uvedené mohlo mať vplyv na výsledky verejného obstarávania,” vysvetľuje Michal Kiča, enviroexpert strany Demokrati.
V Tatranskom národnom parku sa TER-Wood zapojil do verejného obstarávania na ťažbu dreva za 1,2 mil. eur rozdelenú na viacero lesných celkov. TER-wood ponúkol najlacnejšiu ponuku iba v jedinom prípade, v ďalších 5 celkoch však mala správa národného parku vylúčiť lacnejšie ponuky ako neprimerane nízke, vďaka čomu sa na prvé miesto mal dostať práve TER-wood. Podľa našich informácií sa viacerí vylúčení uchádzači s lacnejšími ponukami obrátili na Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý zatiaľ v jednom prípade označil tento postup za nezákonný a správe národného parku uložil súťaž nanovo vyhodnotiť. Naviac kritizoval aj postupné zvyšovanie hodnoty zákazky.
„Národný park Veľká Fatra zvolil rovnaký postup, z ktorého benefitovala tentokát druhá prepojená spoločnosť MSGW. Vo verejnom obstarávaní na ťažbu v lesných celkoch Čierňavy, Hubová a Ľubochňa vylúčil dokonca dve lacnejšie ponuky iných uchádzačov. Výsledná zmluva má hodnotu viac ako 2,8 mil. eur, čo je skoro o 400 tisíc eur viac ako najlacnejšia ponuka,” vysvetľuje Kiča.
Jedná sa o extrémne veľa “náhod” a nezrovnalostí. Obe spoločnosti až doteraz ťažbu pre štát nevykonávali. V sektore nie sú známe, nie sú ani z regiónov dotknutých národných parkov. Ministerstvo životného prostredia najskôr verejné obstarávania na Muránskej planine brzdilo. A keď ich spustí, nielen tam, ale hneď v troch národných parkoch uspejú dovtedy neznáme spoločnosti. A to prevažne vďaka tomu, že ponuky lacnejších uchádzačov sú vylúčené. V zatiľ prvom prípade aj podľa Úradu pre verejné obstarávanie v rozpore so zákonom.
„Vysvetľovať má čo aj Filip Kuffa. Okrem toho, že všetky verejné obstarávania kontroluje, mal by objasniť aj svoj vzťah ku konateľovi firmy MSGW Martinovi Súnokovi. Osobu s rovnakým menom a dátumom narodenia má totiž medzi priateľmi na sociálnej sieti”, uvádza Kiča, a verejne ho vyzýva, aby sa k týmto prepojeniam vyjadril.
„Ukazuje sa pravá tvár predstaviteľov SNS. Za slovami o rozvoji vidieka a boji proti lykožrútovi a mimovládkam sú skutky. Sporné miliónové zákazky na ťažbu dreva pre neznáme firmy. Všetky zistenia postupujeme Úradu pre verejné obstarávanie a s ohľadom na ich závažnosť aj orgánom činným v trestnom konaní,” uzavrel Michal Kiča.