Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Koalícia chystá obrovskú amnestiu pre páchateľov trestných činov proti životnému prostrediu

Minister životného prostredia Tomáš Taraba a minister vnútra Matúš Šutaj-Eštok ohlásili užšiu spoluprácu rezortov pri odhaľovaní environmentálnej kriminality. V tejto súvislosti však predkladajú v parlamente návrhy, ktoré spôsobia katastrofu pri stíhaní poškodzovania životného prostredia. Škandalózne návrhy sú výhodné len pre páchateľov trestných činov proti životnému prostrediu. 

„Zmeny sadzieb a hraníc trestnosti, ktoré sú súčasťou novely trestného zákona predkladanej bez akejkoľvek odbornej diskusie s odborníkmi na environmentálne a trestné právo znamenajú praktickú paralýzu trestných stíhaní pre poškodzovanie životného prostredia. Sú totiž extrémne benevolentné pre páchateľov závažnej trestnej činnosti proti životnému prostrediu,” uviedol Michal Kiča, člen predsedníctva strany Demokrati a odborník na právo životného prostredia. 

Podľa návrhov, ktoré začal prerokúvať parlament, by sa podľa Kiču odhadom skoro polovica všetkých prípadov dostala z kategórie trestných činov proti životnému prostrediu len do kategórií priestupkov. Napríklad, za rozsiahly nelegálny výrub drevín v spoločenskej hodnote 33.000 eur, v ktorom aktuálne hrozí páchateľovi nepodmienečný trest odňatia slobody na jeden až päť rokov, by mohol po novom dostať pokojne pokutu rádovo v stovkách euro, najviac do 9.958,17 euro. 

Kiča tiež upozorňuje, že vláda rovnako navrhuje absurdné úpravy zákonov: „Kým úmyselné usmrtenie 17-ich ohrozených výrov skalných bude len priestupok, prisvojenie si jedného zrazeného zajaca, ktoré sú mimochodom premnožené, bude aj naďalej trestným činom pytliactva,” doplnil expert na životné prostredie za stranu Demokrati.

Takéto závažné zmeny v trestnej politike znamenajú tiež skokové zvýšenie vybavovanej agendy zo strany Slovenskej inšpekcie životného prostredia a okresných úradov. Nie sú však podporené žiadnym finančným a personálnym zabezpečením. To spôsobí paralýzu nielen trestných konaní, ale aj konaní o priestupkoch a správnych deliktoch. 

Tieto zmeny majú podľa návrhu naviac platiť aj retroaktívne. Zmena hraníc trestnosti pre vybrané trestné činy proti životnému prostrediu totiž spôsobí, že desiatky ak nie stovky už aktuálne prebiehajúcich trestných stíhaní bude musieť byť zastavených a vec postúpená ako priestupok alebo iný správny delikt na správne konanie, navyše, so smiešnymi trestami.

„Je úplne jedno, čo obaja ministri vravia. Jedno sú ich slová, ale druhé skutky a legislatívne návrhy v parlamente. A tie vyslovene motivujú páchateľov poškodzovať životné prostredie, paralyzujú potieranie environmentálnej kriminality a mnohých už stíhaných páchateľov prakticky amnestujú”, dopĺňa Michal Kiča.

Strana Demokrati vyzýva poslancov, aby kvôli svojim subjektívnym záujmom nespôsobili doslova katastrofu pri stíhaní poškodzovania životného prostredia a aby nevychádzali za každú cenu v ústrety bezohľadným páchateľom.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte