Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Utajovanie parametrov dohody s Maďarskom o Gabčíkove je neakceptovateľné! Vyzývame na ich zverejnenie

Vláda dnes v utajenom režime prerokovala zámer dohody, ktorou chce už nadchádzajúci pondelok uzavrieť spor s Maďarskom o Gabčíkovo. Demokrati už v januári informovali, že v hre sú také parametre dohody o prerozdeľovaní produkcie zelenej elektrickej energie, ktoré by mohli poškodiť slovenský priemysel. Z doterajších krokov je na mieste obava, že vláda je pripravená vyjsť plne v ústrety Orbánovej vláde. Naše obavy potvrdzujú aj nekonkrétne vyjadrenia ministra Tarabu a účasť predsedu Úradu pre regulácie sieťových odvetví Jána Holjenčíka. Vyzývame vládu na odtajnenie materiálu a transparentné informovanie verejnosti a odborníkov. 

Vodná elektráreň Gabčíkovo pokrýva skoro desatinu slovenskej spotreby elektrickej energie. Len v roku 2023 dosiahla tržby viac ako 438 mil. eur. „Pre slovenský priemysel je kľúčová aj z iného dôvodu. Elektrická energia, ktorú vodná elektráreň produkuje, sa totiž považuje za vyrobenú z obnoviteľných zdrojov energie, čo garantuje ekologický rozmer slovenskej priemyselnej produkcie a poskytuje mu výraznú konkurenčnú výhodu. Za predaj tzv. záruk pôvodu naviac štát inkasuje milióny eur. Dostatok zelenej energie je absolútne kľúčový aj pri lákaní nových investícií na Slovensko. Vláda však utajuje návrh dohody, v dôsledku ktorej podľa našich informácií môže slovenské hospodárstvo túto výhodu výrazne stratiť v prospech Maďarska, čo by znížilo našu konkurencieschopnosť, ohrozilo našu atraktivitu pre zahraničné investície a spomalilo napredovanie ekologickej transformácie slovenského priemyslu,” vysvetľuje Michal Kiča, environmentálny expert a člen predsedníctva Demokratov. 

Indícií, že slovenská vláda rezignovala na obhajobu slovenských záujmov, je viacero. „Ešte ako minister hospodárstva som upozornil, že Maďarsko už vtedy ponúkalo zelenú elektrinu z Gabčíkova investorom, vrátane obrovského závodu na výrobu batériových článkov v Debrecíne, kvôli čomu som sa dostal do konfliktu s maďarským ministrom zahraničných vecí Pétrom Szijjártóm. Obávam sa, že pri celkovej ústretovosti Fica a Tarabu k Orbánovej vláde v Budapešti budú slovenské energetické záujmy ignorovať. Lacná zelená elektrina je ale pre slovenský priemysel a atraktivitu nášho investičného prostredia kľúčová,” upozorňuje Karel Hirman, expert na energetiku, bývalý minister hospodárstva a člen predsedníctva strany Demokrati.

Utajovanie parametrov dohody vládou považujeme za neakceptovateľné a nie je na to žiaden relevantný dôvod. Verejnosť má právo vedieť, ako Ficova vláda, známa nadštandardnými vzťahmi s Orbánom, rokuje a či skutočne presadzuje slovenské hospodárske záujmy. Skutočnosti, že v hre je práve slovenská zelená energia, nasvedčuje aj účasť predsedu ÚRSO k tomuto bodu programu na rokovaní vlády a utajenie možných parametrov dohody. „Vládu vyzývame na zverejnenie materiálu ešte pred avizovaným rokovaním s Maďarskou stranou na úrovni premiérov. Na ňom sa totiž môže Slovenská republika už predbežne k určitému modelu riešenia zaviazať, a to bez toho, aby znenie dohody poznala slovenská odborná verejnosť, čo je neakceptovateľné. Fico a ani Taraba nerokujú o svojom majetku, ale rokujú v mene štátu a zodpovedajú sa občanom,” uzavrel Michal Kiča.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte