Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Taraba môže obetovať v prospech Orbána energetické záujmy Slovenska pri uzavretí sporu o Gabčíkovo

Prehradenie starého koryta Dunaja, ktoré by malo fatálne dopady na životné prostredie, na ktoré sme upozornili, nie je jediným rizikom snahy slovenskej vlády o vyriešenie sporu s Maďarskom o Gabčíkovo. Rovnako závažným je aj energetický rozmer možnej dohody, ktorú netransparentne dojednáva minister životného prostredia Tomáš Taraba. Podľa informácií strany Demokrati sú v hre aj také parametre dohody o prerozdeľovaní produkcie zelenej elektrickej energie, ktoré by mohli poškodiť slovenský priemysel. Z doterajších krokov máme obavu, že vláda je pripravená vyjsť plne v ústrety Orbánovej vláde. 

Vodná elektráreň Gabčíkovo pokrýva skoro desatinu slovenskej spotreby elektrickej energie. Len v roku 2023 dosiahla tržby viac ako 438 mil. eur. „Pre slovenský priemysel je kľúčová aj z iného dôvodu. Elektrická energia, ktorú vodná elektráreň produkuje, sa totiž považuje za vyrobenú z obnoviteľných zdrojov energie, čo garantuje ekologický rozmer slovenskej priemyselnej produkcie a poskytuje mu výraznú konkurenčnú výhodu. Za predaj tzv. záruk pôvodu naviac štát inkasuje milióny eur. Dostatok zelenej energie je absolútne kľúčový aj pri lákaní nových investícií na Slovensko. Podľa našich informácií môže slovenské hospodárstvo v dôsledku dohody s Maďarskom túto výhodu výrazne stratiť, čo by znížilo našu konkurencieschopnosť, ohrozilo našu atraktivitu pre zahraničné investície a spomalilo napredovanie ekologickej transformácie slovenského priemyslu,” vysvetľuje Michal Kiča, environmentálny expert a člen predsedníctva Demokratov. 

Indícií, že slovenská vláda rezignuje na obhajobu našich záujmov, je viacero. „Ešte ako minister hospodárstva som upozornil, že Maďarsko už vtedy ponúkalo zelenú elektrinu z Gabčíkova investorom, vrátane obrovského závodu na výrobu batériových článkov v Debrecíne, kvôli čomu som sa dostal do konfliktu s maďarským ministrom zahraničných vecí Pétrom Szijjártóm. Obávam sa, že pri celkovej ústretovosti Fica a Tarabu k Orbánovej vláde v Budapešti, budú slovenské energetické záujmy ignorovať. Lacná zelená elektrina je ale pre slovenský priemysel a atraktivitu nášho investičného prostredia kľúčová,” upozorňuje Karel Hirman, expert na energetiku, bývalý minister hospodárstva a člen predsedníctva strany Demokrati.

Demokrati vyzývajú prezidenta Pellegriniho, premiéra Fica, ministerku hospodárstva Sakovú,  poslancov parlamentu a predstaviteľov Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Republikovej únie zamestnávateľov a Klubu 500, aby sa informovali o parametroch pripravovanej dohody a nedopustili poškodenie hospodárskych a energetických záujmov Slovenska zo strany ministra Tarabu. 

Taraba už preukázal nevídanú mieru pokrytectva, kedy na jednej strane kritizuje konanie Ukrajiny v hospodárskych otázkach, no na druhej strane jej umožňuje prostredníctvom schránkovej firmy nakupovať zelenú energiu aj z gabčíkovskej elektrárne. Kroky Tomáša Tarabu pripomínajú skôr ako ministra slovenskej vlády kroky maďarského lobistu, ktorý je pripravený uprednostniť záujem Budapešti pred záujmami Slovenskej republiky, nášho hospodárstva nevynímajúc. 

Pripustia relevantné podnikateľské a priemyselné zväzy zradenie našich ekonomických záujmov a výrazné oslabenie atraktivity Slovenska pre investorov v prospech Maďarska a vlády Viktora Orbána?

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte