Kvôli Tarabovi môžeme prísť o miliardy, vyzývame vládu na okamžité rokovanie a nariadenie krízového riadenia
Pre nekompetentnosť vlády pri Pláne obnovy môžeme prísť až o 2 miliardy eur. Najviac problémový je podľa samotného Úradu vlády SR rezort životného prostredia pod vedením Tomáša Tarabu. Demokrati preto vyzývajú vládu, aby okamžite zasadla a vicepremiéra Kmeca, aby si splnil svoju zákonnú povinnosť a podal návrh na krízové riadenie Plánu obnovy na rezorte, ktoré by prevzala Národná implementačná a koordinačná autorita.
Nejedná sa o obavy opozície, ale oficiálny materiál úradu vlády, pričom krátenie plánu obnovy o 2 mld. eur je reálne zvažovaným scenárom. Najväčší sklz eviduje podpredseda vlády Kmec pri reforme krajinného plánovania a pri výkupoch pozemkov.
Podľa bývalého štátneho tajomníka rezortu životného prostredia Michala Kiču, bola reforma krajinného plánovania riadne pripravená, no pre Tarabovu nečinnosť, bolo jeho prerokovanie preložené až na september: „Schválenie reformy krajinného plánovania je míľnikom Plánu obnovy. Zákon bol pripravený, no Taraba skoro rok nekonal, dokonca označil krajinné plánovanie za totálny nezmysel. Potom predložil zákon v úplne okresanej podobe, v ktorej ho však neakceptuje Európska komisia. Odbor krajinného plánovania zrušil a pred niekoľkými týždňami vyhodil všetkých zamestnancov, ktorí boli schopní reformu dokončiť. Rovnako aj odbor Plánu obnovy, ten je na rezorte doslova v troskách. Ak si minister myslel, že sa na tieto prešľapy bude Európska komisia pozerať bez toho, aby zakročila, je na omyle,” otvára tému Kiča a pripomína ďalšie prešľapy ministra Tarabu, ktoré vedú k ohrozeniu ďalších platieb z Plánu obnovy.
Hovorí aj o zlyhaní pri zákone o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, ktoré aj podľa Úradu vlády SR nespĺňa podmienky stanovené EÚ, ďalej nie sú stále vyriešené dotácie pre obyvateľov, ktorí sú postihnutí energetickou chudobou, Taraba svojvoľne zrušil investíciu do výkupu pozemkov v chránených územiach bez toho, aby dokázal prezentovať Európskej komisii akúkoľvek náhradu. A problémová je aj napríklad reforma obnoviteľných zdrojov. Tu opäť Úrad vlády SR hovorí, že pre negatívne personálne zmeny na ministerstve, sa vo veci neurobilo absolútne nič.
„Z premianta Plánu obnovy sa dostávame úplne na chvost. Je neakceptovateľné, aby občania Slovenska pre neschopnosť vlády prišli o 2 mld. eur na školy, škôlky, či nemocnice. Vláda to má vo svojom vlastnom dokumente. Je to dôvod na okamžité konanie premiéra Fica, ktorý musí ihneď zvolať mimoriadne rokovanie vlády,” upozorňuje bývalý premiér Eduard Heger, podpredseda strany Demokrati.
„Taraba je zodpovedný až za osem meškajúcich míľnikov a jeden s malým omeškaním. Je to tak závažná situácia, že vyzývame podpredsedu vlády Kmeca a Národnú koordinačnú a implementačnú autoritu, aby predložili vláde návrh krízových opatrení, pretože je preukázateľne ohrozená realizácia reforiem a investícií v lehote, účele a rozsahu určenom v Pláne obnovy. Kmec nemá na výber, je to jeho zákonná povinnosť, inak bude za Tarabove zlyhanie zodpovedať aj on,” uzatvára Kiča.