V Nízkych Tatrách dochádza k nelegálnej ťažbe, podávame podnet na lesnícko-drevársku inšpekciu
V cenných lokalitách ochranného pásma Národného parku Nízke Tatry dochádza pod rúškom spracovania lykožrútovej kalamity k rozsiahlej protiprávnej ťažbe vzácnych lesov. Na základe miestnej obhliadky podávame podnet Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcii.
Skutočný plán ministrov Tarabu a Takáča na „zalesňovanie Slovenska” vidíme v priamom prenose. V rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny a zákonom o lesoch štátny podnik LESY Slovenskej republiky v lokalite Studienec územia európskeho významu Ďumbierske Tatry, vyrúbal množstvo zdravých stromov, aj 200 až 300 ročných jedlí alebo bukov. „Ako som sa presvedčil na vlastné oči, viaceré zjavne zdravé a nenapadnuté kmene, aj spomínaných 200 ročných jedlí, boli označené na výrub akoby sa jednalo o napadnuté smreky. Je to šokujúce,” uvádza Michal Kiča, environmentálny expert strany Demokrati.
Jednoznačne ide o zneužitie inštitútu náhodnej ťažby, a to s cieľom maximalizovania zisku. Porasty boli navrhované do najprísnejšej ochrany, čo bude postupom LESOV SR zmarené. Ide o vážne zlyhanie vedenia rezortov pôdohospodárstva a životného prostredia. „Podobnú metódu môže zneužiť nielen štátny podnik pod Takáčovým vedením, ale aj minister životného prostredia aj v lesoch pod správou národných parkov. Keďže predmetný porast bol v ochranných lesoch, došlo aj k porušeniu zákona o lesoch. Podávame preto podnet na Slovenskú lesnícko-drevársku inšpekciu,” vyhlásil Michal Kiča.
Dôsledkom je maximalizácia zisku pre ťažiarske spoločnosti a obchodníkov s drevom. Do budúcnosti musíme opakovaniu tohto modelu zabrániť. Ďakujeme mimovládnym organizáciám a angažovaným občanom, že pomáhajú chrániť naše prírodné bohatstvo.