Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Trestnoprávna imunita pre „našich ľudí“? Nedovolíme to

„Dnes sa túto škandalóznu schôdzu našťastie nepodarilo otvoriť. Jediným cieľom strany Smer a ostatných bolo prikázať vláde zasahovať do práce nezávislých vyšetrovateľov. Celé týždne majú plné ústa policajného prevratu, no dnes neboli schopní prísť do práce v potrebnom počte. Ukazuje sa, že to z ich strany bol len pokus o vyvolanie cirkusu,” uviedol člen predsedníctva strany Demokrati Juraj Šeliga.

Okrem neúspešnej schôdze sa nám dnes vykryštalizoval program Smeru pre beztrestnosť. Ten má zatiaľ 3 body: 1. zrušiť ÚŠP a ŠTS, 2. zastaviť vyšetrovania a po novom, 3. zaviesť trestnoprávnu imunitu pre budúcich nominantov Smeru, tzv. ‘poistku’, ako hovorí Robert Fico. Pre koho chce Fico túto poistku? Kto má rozhodovať o udeľovaní tejto imunity? To naozaj chcú určovať, kto má byť vyšetrovaný a kto nie? Oni sa už ani nehanbia a ani neskrývajú to, že chcú zabezpečiť beztrestnosť sebe a svojim ľuďom,” povedal Šeliga.

Demokrati chcú ŠTS a ÚŠP ochrániť a zakotviť ich do Ústavy SR. Zároveň dôrazne odmietame akékoľvek zavádzanie trestnoprávnej imunity pre politikov a politických nominantov,” informoval Šeliga.

Šeliga pripomenul, že Smer, ktorý sa rád oháňa rôznymi rozhodnutiami súdu, účelne zabúda na to, že Krajský súd v Bratislave konštatoval, že obvinenie vyšetrovateľov NAKA je nedôvodné. „Ak by Kaliňákovi povedali, že jeho obvinenie je nedôvodné, Fico by zbúral celú budovu Národnej rady, ale keď sa im to nehodí, tak to zamlčia. To isté platí aj rozhodnutie Ústavného súdu o protiústavnom použití paragrafu 363 z augusta 2021, ktorým bolo zastavené vyšetrovanie v prípade manipulácie trestných konaní. Toto protizákonne urobil Žilinka a Kandera, preto sa tie vyšetrovanie spomalili, pretože do toho nezákonne zasiahla generálna prokuratúra. Toto politici Smeru a spol. ignorujú a budú si naďalej spievať tú svoju pesničku o tom, že sú všetci proti nim,” povedal.

Strana Demokrati je jediná, ktorá sa otvorene a bez vajatania postavila na odpor Robertovi Ficovi. Nedovolíme mu zrušiť špeciálnu prokuratúru a špecializovaný trestný súd, ani zaviesť trestnoprávnu imunitu. Preto je dôležité, aby ľudia prišli voliť, lebo ak sa títo ľudia dostanú k moci, Slovensko prestane byť právnym štátom,” upozornil Šeliga.

Podpredseda Demokratov Jaroslav Naď upozorňuje, že v prípade vzniku koalície Smeru, Hlasu, Sme rodina a fašistov, dôjde k priamemu ohrozeniu demokracie. „Takáto koalícia môže mať podľa posledných prieskumov až ústavnú väčšinu. To by bol koniec sveta na Slovensku. Treba sa pozorne pozrieť, čo tieto strany sľubujú: zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu a pozatváranie ľudí, ktorí odhodlane bojujú za ochranu spravodlivosti. Toto nie je demokracia a ani právny štát.” povedal Naď a dodal, že s obavami sleduje, aký veľký informačný priestor dostávajú preukázateľné klamstvá Smeru a extrémistov. „Dnes tu po pár mesiacoch úradníckej vlády máme chaos, vytváraný Robertom Ficom a jeho kumpánmi. Chaos v bezpečnostných zložkách a v politike, ktorý je založený na klamstvách a strašení. My Demokrati sme tu preto, aby sme sa Ficovi postavili, povedali pravdu a nakoniec sme jedinou stranou, ktorá je odhodlaná sa Ficovi postaviť tvárou v tvár. Drahí kolegovia z demokratických strán, na kúpaliskách, ani na festivaloch sa proti zlu nebojuje,” doplnil Jaroslav Naď.

Dôrazne apelujem na ostatné demokratické politické strany, aby sa vrátili z kúpalísk a festivalov a pustili sa do riadneho politického zápasu proti Ficovi spolu s nami. Ak sa na to vykašlú, bude tu vládnuť Fico. PS, KDH a ďalší, teraz nie je čas na vajatavé reči, je čas postaviť sa novodobým normalizátorom Ficovi a Pellegrinimu,” uzavrel Juraj Šeliga.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte