Rozhodnutie koalície o odklade úpravy odpadov bude pre samosprávy likvidačné, spôsobí chaos a vyhovuje lobistom
Dnešné rozhodnutie vlády vziať späť návrh zákona o poplatkoch za uloženie odpadov na skládky a zrušiť vykonávacie nariadenie vlády so sadzbami poplatkov spôsobí zodpovedným samosprávam miliónové škody a uvrhne odpadové hospodárstvo na Slovensku do chaosu. Vyhovuje to akurát tak silným hráčom prepojeným na HLAS-SD s biznisovými záujmami v odpadovom hospodárstve, presadzujúcim budovanie spaľovní. Vládu vyzývame na kompenzácie nákladov pre zodpovedné samosprávy.
Od 1. januára 2025 sa na Slovensku mala povinne vykonávať mechanicko-biologická úprava odpadov, teda dotriedenie, pred ich uložením na skládku. V rozpore s minuloročným uistením ministra životného prostredia Tarabu však poslanci bez akejkoľvek diskusie prílepkom túto povinnosť odložili na rok 2027. No a dnes vláda naviac zrušila svoje minulotýždňové nariadenie o sadzbách za uloženie odpadov na skládky, ktoré malo finančne zvýhodnovať zodpovedné obce, ktoré sa na povinnosť mechanicko biologickej úpravy zodpovedne pripravili.
„Približne 80% miest a obcí na Slovensku tak môžu vzniknúť rozsiahle škody. Odpadový sektor a samosprávy sa zodpovedne pripravovali aj na základe minuloročného stanoviska ministra Tarabu, že k odkladu už nedôjde. Vynaložili miliónové investície do triediacich liniek, zazmluvnili si dodávateľov, avšak všetko v dôsledku dnešného rozhodnutia vlády zbytočne. Pre mnohé mestá a obce to bude mať doslova katastrofálne a likvidačné dopady v oblasti odpadového hospodárstva a ich financovania, ktoré zaplatia ich obyvatelia. Jedná sa o zmarenie investícií v rozsahu desiatok miliónov eur a očakávam, že mnohé subjekty si uplatnia v dôsledku rozhodnutia vlády náhradu škody voči štátu v identickej výške,” kritizuje Michal Kiča, environmentálny expert a člen predsedníctva Demokratov.
Výhovorky HLAS-u a ministra Tarabu na konsolidáciu sú pokrytecké. Nesedí ani argument, že Slovensko nebolo pripravené na plnenie tejto povinnosti, naopak, približne 80 % samospráv pripravených bolo, dokonca ukážkovo, ako napr. v Partizánskom alebo Krompachoch. „V skutočnosti tento odklad vyhovuje jedine silným hráčom na pozadí HLAS-u pôsobiacim v odpadovom hospodárstve, ktorým sa takto zlikviduje konkurencia a budú môcť realizovať svoje zámery s budovaním spaľovní,” vysvetľuje Michal Kiča.
Kiča ďalej tvrdí, že spôsob prijatia rozhodnutia, teda náhle, chaoticky a bez diskusie, nasvedčuje plneniu lobistických záujmov, nie záujmov samospráv, občanov a životného prostredia. Jedná sa aj o flagrantné porušenie memoranda o spolupráci medzi vládnymi stranami a Združením miest a obcí Slovenska. Celé sa to nemohlo udiať bez súhlasu ministra Tarabu. Vláda oklamala samosprávy v priamom prenose a vyjadrenia ministrov a poslancov už skutočne nemôže brať nikto vážne. Naviac, spôsob, akým vláda dnes zrušila svoje minulotýždňové uznesenie, môže byť aj v rozpore s Ústavou SR.
„Dôsledkom bude s vysokou pravdepodobnosťou aj ďalšia žaloba zo strany Európskej komisie pre neplnenie dlhoročných povinností v odpadovom hospodárstve s hrozbami miliónových pokút. Slovensko zostane skládkovacou veľmocou. Vyzývame vládu, aby okamžite pripravila kompenzácie nákladov pre tie mestá a obce, ktoré sa správali zodpovedne a do prípravy úpravy odpadov pred skládkovaním investovali nemalé prostriedky,” uzavrel Michal Kiča.