Nezávislá verejná kontrola eurofondov končí: vláda vyšachovala mimovládne organizácie, štát budú kontrolovať už iba „naši ľudia“
Podľa európskych predpisov musí byť pri nastavovaní, sledovaní a využívaní eurofondov zabezpečená aj účasť mimovládnych organizácií a občianskej verejnosti. Kým doteraz platilo, že zástupcov si určovali mimovládne organizácie sami, prostredníctvom komory mimovládnych organizácií, po novom ich bude nominovať vládny splnomocnenec pre občiansku spoločnosť.
Vláda schválila ďalšie obmedzenie občianskej spoločnosti a úlohu mimovládnych organizácií pri jej kontrole. Materiál bol navyše schválený bez pripomienkového konania a účasti verejnosti. „Nezávislá verejná kontrola v eurofondoch končí. Vláda si bude sama vyberať, kto ju bude kontrolovať. Obávam sa, že to skončí výberom organizácií, ktoré budú namiesto nezávislej kontroly plniť skôr úlohu figového listu. Určite to ocenia mnohí ministri súčasnej vlády. Predsalen, 12 mld. eur sa bude bez skutočnej verejnej kontroly “míňať” ľahšie”, hovorí člen predsedníctva Demokratov a bývalý štátny tajomník rezortu životného prostredia Michal Kiča.
Mimovládnym organizáciám sa pritom v minulosti podarilo zabrániť mnohým škodlivým alebo zbytočným investíciám, ktoré by sa platili z eurofondov, napr. financovaniu priehrad, ktoré sa mali vydávať za vodozádržné opatrenia, skrytému financovaniu fosílnych palív a pod.
Podľa Moniky Podhorány Masarikovej ide o ďalší krok smerom k získaniu absolútnej moci a kontroly: „Roky som pracovala v mimovládnom sektore preto viem, akú významnú úlohu tieto organizácie zohrávajú, a to naprieč celou našou spoločnosťou. Neraz predstavujú mechanizmus, ktorý vie byť nápomocný ešte v procese prípravy projektov. Napríklad, kladú dôraz na dodržanie transparentnosti postupu, alebo na to, aby neboli finančné prostriedky pridelené spriazneným osobám. Som presvedčená, že týmto krokom sme bližšie k absolútnemu a najmä nekontrolovateľnému vládnutiu, ktoré pripomína skôr autoritárske režimy, než tie demokratické.”