Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Ceny plynu sa majú v roku 2024 zdvojnásobiť. Demokrati navrhujú riešenie

Ceny plynu sa podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) majú v roku 2024 zvýšiť o 110%. Exminister hospodárstva a člen vedenia strany Demokrati Karel Hirman pripomenul, že ceny energií v tomto roku sú výrazne nižšie práve vďaka opatreniam vlády Eduarda Hegera. Hirman avizuje ďalšie opatrenia z dielne Demokratov, ktoré zabezpečia, že ceny nebudú drasticky rásť ani v roku 2024.

Podľa Karla Hirmana je cenová stabilita energií jednou z hlavných priorít strany Demokrati. „Už vo vláde Eduarda Hegera sme dokázali udržať ceny energií na nízkej úrovni v porovnaní s okolitými krajinami, čo potvrdili napríklad aj Eurostat. Ceny elektriny sa nám podarilo dohodou so Slovenskými elektrárňami zastropovať. Aj vďaka tomu platí bežná domácnosť za energie priemerne o 250 eur menej, ako bez vládnej pomoci,“ upozornil Hirman s tým, že dohoda o nižších cenách elektriny platí až do roku 2027.

Na hrozbu dvojnásobného zvýšenia cien plynu, ale aj výrazné zvýšenie cien tepla pre domácnosti od januára budúceho roka Demokrati podľa Karla Hirmana opakovane upozorňujú a majú pripravené aj riešenia. „V pomoci domácnostiam sa chceme zamerať na zníženie nákladov na vykurovanie. Jedným z nástrojov bude ‘šrotovné’ na plynové kotle, ako aj kotle na drevnú biomasu a tepelné čerpadlá,“ uviedol.

„Zintenzívnime tiež pomoc pri zatepľovaní domov a bytoviek, či výmene okien. Podporíme aj používanie obnoviteľných zdrojov, predovšetkým fotovoltaiku. Ďalšie kompenzačné opatrenia budú vychádzať z možností štátneho rozpočtu a budú zamerané na pomoc pri vykurovaní so zakomponovaným stimulom na šetrenie energiami,“ povedal Karel Hirman.

Hirman zdôraznil, že predstavitelia strany Demokrati majú najväčšie skúsenosti s bojom proti vysokým cenám energií. „Demokrati sú garanciou nízkych cien energií, ktoré si ľudia bez problémov môžu dovoliť. Chceme pokojne slúžiť ľuďom a doručiť im stabilné ceny elektriny, plynu a tepla,“ uzavrel Hirman.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte