Aj vďaka našej iniciatíve Orbán cúva z projektu prehradenia starého koryta Dunaja
Od začiatku sme upozorňovali na škodlivý zámer prehradiť staré koryto Dunaja známy ako Insula Magna. Napriek výhradám odborníkov však minister Taraba o prehradení rokoval, hoci by tým ohrozil záujmy Slovenska a expertov s kritickým stanoviskom z rokovaní odstavil. Celé to pôsobilo ako keby dáva maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi cenné vodné zdroje na zlatej tácke. Ten však podľa našich informácií už z tohto projektu cúva a nemá viac jeho podporu.
„Podľa zatiaľ neoficiálnych informácií, ktoré mi potvrdili už dva od seba nezávislé zdroje, maďarská vláda priamo po rozhodnutí premiéra Viktora Orbána už naďalej nepodporuje projekt Národného riaditeľstva pre vodné zdroje prehradiť staré koryto Dunaja. Od jesene 2024 poukazujeme na jeho negatívne dopady na vnútrozemskú deltu Dunaja, ako aj na škandalózny postup ministra Tarabu, ktorý o ňom potichu rokoval. Dokonca vyhodil dlhoročných expertov upozorňujúcich na poškodzovanie záujmov Slovenska z vyjednávacieho tímu,” hovorí Michal Kiča, expert strany na životné prostredie a člen predsedníctva.
Prehradenie koryta Dunaja, ktoré Taraba označil za „sypanie kamienkov”, malo byť súčasťou riešenia sporu o Gabčíkovo – Nagymaros, o ktorom Taraba jednal s maďarským ministrom aj na futbalovom zápase v Nemecku, kam si navyše zaletel vládnym špeciálom. O projekte sme interpelovali aj premiéra Fica a ministra Tarabu. Ohradili sme sa i proti neakceptovateľným výmenám odborníkov. Viac ako 30 expertov zo 4 krajín projekt verejne odmietlo a upozornilo na jeho závažné ekologické dopady a požadovalo zastavenie netransparentných rokovaní o ňom.
„Prehradenie sa malo vykonať na 4 miestach a zničilo by prirodzený ráz toku na skoro 40 km úseku Dunaja, sťažilo by protipovodňovú ochranu a ohrozilo by aj vodné zdroje. Taraba celú kauzu bagatelizoval a odmietal o nej transparentne informovať“, upozorňuje Kiča.
Nateraz sa zdá, že aj tlak strany Demokrati mal v tomto prípade zmysel. Podľa informácií Michala Kiču maďarskú vládu odradili okrem odporu slovenskej verejnosti aj vysoké náklady na jeho realizáciu a maďarský vnútroštátny politický kontext, najmä s ohľadom na blížiace sa parlamentné voľby. Tieto informácie potvrdzuje aj maďarská mimovládna organizácia Duna Charta.
Úspech je stále len čiastočný. Naďalej máme obavu, ako bude Taraba postupovať v prípade riešenia sporu o Gabčíkovo – Nagymaros, najmä jeho energetickej časti, na čo sme rovnako upozorňovali. Zelená energia z Gabčíkova je kľúčová pre našu konkurencieschopnosť. V prípade tohto ministra sa ale nevieme spoľahnúť, že skutočne bude obhajovať národno-štátne záujmy Slovenska. Téme sa preto budeme venovať ďalej.