Tarabove zonácie národných parkov: V EÚ zelení, doma píly
Demokrati upozorňujú na mimoriadne škodlivé návrhy zonácií národných parkov, ktoré nachystali vychýrení ochrancovia prírody Taraba s Kuffom. Keďže zbabrali výkupy pozemkov z plánu obnovy, namiesto nich musia do začiatku budúceho roka schváliť zonácie všetkých národných parkov ako záväznú reformu plánu obnovy. No Taraba s Kuffom ich nachystali tak, že v rozpore so znením reformy prírode nie že pomôžu, ale naopak, uškodia. Naviac, vďaka ich neschopnosti nemajú z plánu obnovy žiadne peniaze pre neštátnych vlastníkov, hoci zonácie musia vykonávať aj na ich pozemkoch.
„Vláda sa v revízii plánu obnovy zaviazala dokončiť najneskôr v prvom kvartáli budúceho roku všetky zonácie národných parkov. Podľa jeho záväznej časti musí byť v zonáciach zabezpečená prostredníctvom 5. stupňa (tzv. A zóna) striktná ochrana lesov, v ktorých žije hlucháň, pralesov a starých lesov. Návrhy zonácií Polonín, Vysokých Tatier a Malej Fatry, ktorými disponujeme, však idú presne opačne,” vysvetľuje Michal Kiča, enviroexpert Demokratov.
Kuffom “vyrokovaný” návrh zonácie Polonín striktne chráni len približne 16 % územia národného parku, hoci odborný návrh z roku 2022 sa približoval k 50 %. Šokujúco vylučuje z národného parku 1 700 hektárov lokalít z povodia Stariny, ktorá je nenahraditeľným zdrojom pitnej vody pre 350 000 obyvateľov východného Slovenska. Ide pritom čiastočne aj o staré lesy, ktoré nieže by mali byť vyňaté z národného parku, ale naopak, chránené bezzásahovým režimom.
Škandalózny je aj návrh zonácie Tatranského národného parku. „Ten nielenže nezabezpečuje adekvátnu ochranu lokalít s výskytom hlucháňa najmä v západnej časti, ale bez akéhokoľvek odborného dôvodu mimoriadne oslabuje ochranu približne 900 hektárov vzácnych lesov v Jaloveckej a Bobroveckej doline, ktoré dosahujú kvality pralesov. Kuffa s Tarabom ich však chcú “chrániť” akoby sa jednalo o parkovisko vedľa nejakého hotela v Smokovci. Tatranský národný park mal podľa odborného návrhu zonácie striktne chrániť skoro 75 % jeho prírody, Kuffova zonácia však jeho ochranu dokonca oslabuje oproti súčasnému stavu. Dôsledkom nebude len nárast ťažby, ale aj riziko pre urbáre, že budú musieť vracať už vyplatené státisíce eur na kompenzáciach za neťaženie,” kritizuje Kiča.
Dnes zverejnený návrh zonácie Malej Fatry je rovnako dôvodom na vážne obavy. Opäť nerešpektuje odborný návrh zonácie, ktorý rátal s prísnou ochranou na približne 44 % územia. Z lokalít s výskytom hlucháňa chráni len približne 2/3. Najhoršie je, že na veľkej časti územia umožňuje nielen ťažbu, ale dokonca ju uvádza ako prioritu, čo je pre národný park doslova výsmechom. Rada národného parku ešte v apríli aj za účasti zástupcu ministerstva dokonca schválila výzvu na de facto zrušenie národného parku. Filip Kuffa asi málo lietal vrtuľníkom, keď jeho i tak neakceptovateľný návrh zonácie odmietli aj urbárnici, ktorými sa tak zaštiťuje.
„Scenár Tarabu s Kuffom je priehľadný. Miliardy z plánu obnovy by chceli, ale odmietajú dodržať to, na čo sa sami zaviazali a chcú slovenskej prírode škodiť. Nepochybujem, že ich to dobehne, avšak škody spôsobia nielen prírode, ale ohrozia aj čerpanie plánu obnovy. Nehovoriac o bezprostredne hroziacich miliónových pokutách pre súd s hlucháňom. Vyzývam ich, aby návrhy zonácií prepracovali tak, aby rešpektovali ich vlastné záväzky. Demokrati uplatnia pripomienky na ochranu národných parkov a o dvoch tvárach vlády budú informovať aj európsku komisiu, aby minimalizovali riziko prepadnutia prostriedkov plánu obnovy,” uzatvára Michal Kiča.