Tarabova prečerpávačka môže pripraviť 63 000 obyvateľov o pitnú vodu
Demokrati disponujú oficiálnym stanoviskom Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti, a.s., (SVPS) z ktorého vyplýva, že vybudovanie Prečerpávacej vodnej elektrárne Látky – Málinec (PVE) v parametroch pretláčaných ministrom Tarabom ohrozí prístup približne 63 000 obyvateľov stredného Slovenska k pitnej vode. Ako spodná nádrž budúcej PVE má totiž slúžiť súčasná Vodárenská nádrž Málinec, čo by však podľa stanoviska SVPS mohlo viesť obmedzeniu alebo úplnému zastaveniu dodávok pitnej vody z tohto zdroja. Dokonca disponujeme informáciou, že zvažovaným môže byť úplné vyradenie Málinca ako vodárenského zdroja. Vyzývame ministra Tarabu, aby nehazardoval so základnou potrebou obyvateľov, prístupom k pitnej vode a od realizácie PVE upustil. Demokrati od začiatku upozorňovali, že Tarabov zámer prečerpávačky na Látkach je nezlučiteľný s funkciou zásobovania pitnou vodou z málineckej nádrže.
„Naše obavy potvrdzuje najnovšie aj oficiálne stanovisko Stredoslovenskej vodárenskej prevádzkovej spoločnosti z 28. marca, ktorým disponujeme. Prevádzkovateľ vodárenskej nádrže Málinec upozorňuje na riziko vírenia dnových sedimentov, čo môže viesť k zhoršovaniu kvality surovej vody, najmä v ukazovateľoch zákal, farba, absorbancia, železo a mangán. V najhoršom prípade môže byť úprava a dodávka vody do siete na nevyhnutný čas obmedzená, resp. zastavená. Na mieste je aj obava z úniku prevádzkových kvapalín z čerpadlovej techniky, ako ropné látky, oleje či mazivá, ktoré môžu spôsobiť vážnu kontamináciu surovej vody,” varuje Michal Kiča, environmentálny expert Demokratov.
Ešte závažnejšie sú informácie, ktoré sa k nám dostali z viacerých zdrojov. Tie nasvedčujú tomu, že zvažovaným scenárom môže byť dokonca zmena účelu využitia existujúcej nádrže v Málinci z vodárenskej na viacúčelovú. To by prakticky znamenalo, že ako zdroj pitnej vody by sa naďalej nemohla využívať. „Každý súdny vodohospodár uznáva, že v čase klimatickej krízy má zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou najvyššiu prioritu. Tarabove plány však idú priamo proti záujmom 63 000 obyvateľov okresov Lučenec, Veľký Krtíš a Poltár, ktorí sú od Vodárenskej nádrže Málinec závislí. Pán Taraba, napili by ste vody s prímesou ropných látok? Asi nie. Prečo ju potom chystáte pre obyvateľov stredného Slovenska? Vyzývame ministra Tarabu, aby namiesto točenia infantilných videí z Rakúska našiel odvahu prísť medzi ľudí v regióne a jasne im odpovedať na základné otázky: Skončí Málinec ako zdroj pitnej vody? Ohrozí ho výstavba prečerpávačky? Odkiaľ a za koľko budú mať potom pitnú vodu a či vôbec?” vyzýva verejne ministra Tarabu Michal Kiča.
Podľa Kiču toto všetko Taraba neodbije formálnou vysvetľovacou web stránkou a ľúbivými brožúrkami Vodohospodárskej výstavby, z ktorých možno nadobudnúť dojem, že z Podpoľania sa stane druhý Dubaj. Možno maximálne tak v prítomnosti ropných látok vo vode. Taraba si našiel čas na výlet k alpským prečerpávačkam, no už niekoľko mesiacov totálne ignoruje obavy miestnych obyvateľov. S ohľadom na závažnosť informácií a úplné mlčanie rezortu poskytujeme získané stanovisko predstaviteľom Banskobystrického samosprávneho kraja, dotknutým mestám a obciam, orgánom štátnej správy a zástupcom miestnych obyvateľov. Ministra Tomáša Tarabu donútime vysvetliť ich aj prostredníctvom písomnej poslaneckej interpelácie.

