Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Potvrdené, stíhačky sme poslali na Ukrajinu podľa zákona, Fico by sa mal ospravedlniť vlastným voličom

Jaroslav Naď a Eduard Heger vyzývajú Roberta Fica, aby sa ospravedlnil vlastným voličom za hrubé klamstvá v súvislosti s darovaním stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu. Vtedajšia opozičná strana označovala tento krok za protiústavný, za akt otvoreného nepriateľstva s Ruskom a dokonca, hovorili o porušení medzinárodných zmlúv. Smer podal na členov vlády Eduarda Hegera v tejto veci trestné oznámenie za zneužívanie právomoci verejného činiteľa, porušovanie povinnosti pri správe majetku a sabotáže. Polícia trestné oznámenie odmietla. 

Predseda strany Demokrati a niekdajší premiér Eduard Heger hovorí, že výroky R. Fica sú smutným príkladom toho, ako sa strana Smer neštíti oklamať vlastných voličov za účelom získania politických bodov: „Robert Fico v marci touto témou odštartoval predvolebnú kampaň plnú klamstiev a zavádzania. Nič z toho, čo v tom čase pomenoval ako hrozbu pre Slovensko – od mobilizácie až po nebezpečných migrantov sa nestalo, bodka. Najhoršie na tom je, že to preukazuje jeho vzťah aj ku vlastným voličom. Tí sú neustále klamaní a strašení od človeka, ktorý im sľubuje, že sa o nich postará.“ Komentoval Heger a dodal, že jeho kabinet postupoval pri každom opatrení a rozhodnutí v súlade so zákonom.

Exminister obrany Jaroslav Naď zopakoval, že sme jedinou krajinou, v ktorej bolo podané trestné oznámenie na členov vlády od opozície za pomoc Ukrajine. Označil to za absurdný a žiaľ, neslávny svetový unikát. Tiež podotkol, že rozhodnutie polície odmietnuť trestné oznámenie potvrdzuje nízku odbornú vybavenosť Smeru a R. Fica ako právnika. Poukázal tiež na fakt, že sa nenaplnili ani slová predsedu Smeru, ktorými strašil o tvrdej odvete zo strany Ruska za darovanie stíhačiek a ďalšieho vojenského materiálu: „Robert Fico strašil Slovákov, že Putin bude reagovať za pomoc, ktorú sme poskytli Ukrajine, nestalo sa nič. Myslíte, že rovnaké “nič” urobí Putin aj v teraz, ak ho preukázateľne jeho verný spojenec – predseda slovenskej vlády zradil a pomoc Ukrajine pokračuje?“ Podotkol Naď a na konkrétnych príkladoch ilustroval, že vláda naďalej posiela muníciu a ďalšie zbraňové systémy na Ukrajinu, čo je v rozpore s predvolebnými sľubmi.

Člen predsedníctva Demokratov Juraj Šeliga hovorí, že z právneho hľadiska bolo od začiatku jasné, že toto obvinenie je postavené na vode. Okrem toho upozorňuje, že R. Fico používajú trestné právo ako bežnú formu komunikácie a nástroj politickej pomsty a predpokladá, že v ohýbaní práva bude vládna strana pokračovať: „Faktom je, že preukázateľne ani v tejto, ani v žiadnej inej veci za vlády E. Hegera sa žiaden trestný čin nestal. Žiaľ, očakávam, že vláda bude robiť také kroky, aby vyvíjala na súčasnú aj neparlamentnú opozíciu tlak a naopak, pomáhala okruhu svojich vyvolených. Programové vyhlásenie vlády je v časti spravodlivosť možné nazvať vyhlásením pomsty. Vidíme podrývanie základných pilierov právneho štátu a načrtnuté kroky, ktorými chcú štátni predstavitelia prinavrátiť komfort a v najhoršom prípade beztrestnosť tzv. našim ľuďom.“

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte