Ak by boli na dnešnej tlačovej konferencii Fico a Saková napojení na detektor lži, explodoval by
Premiér Fico a ministerka Saková nerozumejú, čo sa deje na trhu s plynom. Verejnosť zavádzajú vo svojich vyjadreniach a pre dodávky plynu neurobili nič. Všetko, čím sa chválili na tlačovej konferencii, vyrokoval ešte bývalý minister hospodárstva Karel Hirman a tím odborníkov v SPP, ktorí „za odmenu“ boli súčasným vedením rezortu prepustení.
Člen predsedníctva a exminister hospodárstva Karel Hirman reaguje na tlačovú konferenciu Róberta Fica a ministerky Denisy Sakovej, ktorí informovali verejnosť, že zabezpečili diverzifikačné zmluvy a trasy na nákup plynu, a že domáci trh má zabezpečený dostatok plynu, aj bez dodávok z Ruska cez Ukrajinu. „Pravda je taká, že všetko, čím sa chvália, bolo zabezpečené kontraktami v čase, keď som bol ministrom hospodárstva a zabezpečili ich ozajstní profesionáli a vlastenci, vo vedení SPP, ktorých som vymenoval, a ktorých súčasné vedenia, spolu s ďalšími profesionálnymi manažérmi, z SPP vyhodili.“
Slová o tom, že ukončenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajine má negatívny dopad na EÚ, považuje exminister Hirman za klamstvo: „Keď už idú do Bruselu rokovať s profesionálmi z Európskej komisie a potom ešte zvolajú tlačovku, kde verejne takto argumentujú, odporúčam im, aby si aspoň na svojich mobiloch pozreli vývoj cien plynu na spotovom trhu. Práve keď predstavitelia slovenskej vlády v Bruseli tvrdili, že ceny plynu v EÚ rastú po zastavení tranzitu cez Ukrajinu, tak na najväčšom obchodnom spotovom trhu pokračovali v poklese,“ hovorí Hirman a odmieta dnes komunikované tvrdenie, že ukončenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu znižuje konkurencieschopnosť EÚ (voči USA), lebo nám zvyšuje ceny plynu. „Žiadam ministerku Sakovú, aby uviedla mená tých expertov, ktorí toto vyrátali a na základe čoho. Suverénne najvyšší rozdiel medzi cenami plynu v EÚ a USA bol v roku 2022, keď ceny plynu v EÚ vyleteli až nad 300 eur/MWh.“
Za ďalšie klamstvo označil člen predsedníctva Karel Hirman slová ministerky Sakovej o tom, že Slovensko (cez príjmy operátora tranzitného plynovodu Eustream), kvôli ukončeniu tranzitu ruského plynu, príde ročne o 500 mil. eur.: „Prečo potom Eustream vykázal stratu už minulý rok, keď tranzit ešte fungoval? Nebolo to tým, že Gazprom už od útoku na Ukrajinu, teda od februára 2022, jednostranne na pokyn Putinovho Kremľa, znížil tranzit cez Ukrajinu a Slovensko?? A teda nedodržiaval platnú zmluvu o tranzite?! A ak tvrdíte, že prezident Zelenský, napriek predošlým nejakým rokovaniam a predbežným dohodám, jednostranne pred Vianocami rozhodol o ukončení tranzitu, potom prečo váš “odborný” nominant vo vedením ÚRSO pán Holjenčík, už minulý rok rozhodol o násobnom zvýšení taríf pre Eustream práve kvôli tomu, že sa mal po Novom roku 2025 zastaviť tranzit?“