Cítia sa Kuffovci v TANAPe ako na koni?
Zámer klanu Kuffovcov osedlať kone v našom najstaršom národnom parku už má konkrétne kontúry, ktoré však tradične rezignujú na ochranu prírody. Podľa našich informácií sa mal Štefan Kuffa pokúsiť priamo zasiahnuť do nezávislého odborného stanoviska v tejto veci, čo by bolo neakceptovateľné zneužívanie kompetencií štátneho tajomníka a porušením zákona. Vo veci podávame podnet.
Trasy, cez ktoré by mala byť umožnená jazda na koni so záprahom, sa nachádzajú v cenných prírodných rezerváciách, ktorých prevažnú časť spravuje TANAP. Ak by sa potvrdili naše informácie o priamom zasahovaní do odborného stanoviska, išlo by o bezprecedentný zásah do fungovania ochrany prírody na Slovensku, ktorý spochybňuje jej samotné základy. Z dôvodu zasahovania do odborného stanoviska existuje obava, že negatívne dopady tejto aktivity na životné prostredie neboli posúdené nestranne.
Vyvoláva to objektívne obavy, že takáto situácia sa môže opakovať aj v iných, závažnejších prípadoch. V uplynulých týždňoch sme informovali, že brat štátneho tajomníka Filipa Kuffu a zároveň syn druhého štátneho tajomníka Štefana Kuffu, Gregor Kuffa, sa zúčastnil rokovania na Okresnom úrade Prešov k návštevnému poriadku. Na tomto rokovaní objektívne nemal čo robiť. Dokonca sme cez infozákon zistili, že na tomto stretnutí vystupoval za ministerstvo životného prostredia, čo je mimoriadne podozrivé, lebo okrem rodinných väzieb nemá s rezortom nič spoločné. Práve on sa dlhodobo prezentuje svojou ambíciou umožniť jazdu na koňoch vo Vysokých Tatrách.
Dnes už je na stole konkrétny návrh, ktorý vyhradzuje lokality a určuje podmienky, za ktorých by mala byť jazda na koni v TANAP-e povolená. Dostalo sa nám aj pôvodné znenie odborného stanoviska Správy TANAP-u s rukou dopísanými pripomienkami, ktoré mal podľa našich zdrojov koncipovať práve Štefan Kuffa. Následne bola odoslaná na Okresný úrad Prešov výrazne okresaná finálna verzia, ktorá pôvodný návrh stanoviska Správy TANAP-u pozmenila.
„Zasahovanie do odborných stanovísk takýmto spôsobom je neprístupné a nemôže si to dovoliť nikto, ani štátny tajomník. Je to rovnaký princíp, ako keby minister vnútra zasahoval do práce vyšetrovateľov a pripomienkoval im rozhodnutia v trestnom konaní. Už z tohto pohľadu je jasné, že pre Kuffovcov je mimoriadne dôležité presadiť tento zámer a čo viac, hlavne aby bol čo najviac napasovaný do ich predstáv. Ak sa toto podozrenie potvrdí, tak to považujem doslova za zneužívanie funkcie,” vysvetľuje Michal Kiča, expert strany Demokrati na životné prostredie a člen predsedníctva.
Teraz sú to kone v Tatrách. Do akých odborných stanovísk bude klan Kuffovcov
zasahovať nabudúce? Ťažba v národných parkoch? Developerská výstavba? Týmto krokom je bezprecedentne spochybnený celý systém ochrany prírody na Slovensku a vydávanie stanovísk ako také. Nebude už existovať garancia, či odborné stanovisko v citlivej veci nevzniklo po tlaku vedenia rezortu. Snahy o to máme jednoznačne preukázané. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie, hodnotenie projektov podľa európskej legislatívy, všade tam sa môže najnovšie jednať o individuálny zámer tlačený vedením rezortu na úkor ochrany životného prostredia.
Rovnako je neakceptovateľná poznámka pisateľa „zároveň v zisťovacích konaniach žiadame odstrániť všetok byrokratický balast v takom rozsahu, aby svojim rozsahom nepresahoval viac ako formát jednej A4-ky“. Tento absurdný a nebezpečný pokyn ukazuje sa, že klan Kuffovcov vníma celé posudzovanie vplyvov len ako stroj na automatické povolenia investícií bez ohľadu na ich dopad na životné prostredie a zdravie občanov.
Ide o ďalší dôkaz neakceptovateľného zneužívania postavenia a riadenia národného parku spôsobom, ako by sa jednalo o rodinnú firmu Kuffovcov. Demokrati sa obrátia na Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií s podnetom na podozrenie z porušenia ústavného zákona v prospech rodinného príslušníka. Vyzývame všetkých odborných zamestnancov ochrany prírody na Slovensku, aby odmietli akékoľvek pokyny k obsahu odborných stanovísk a zasahovanie do ich práce a postavenia. Vo všetkých takto zistených prípadoch budeme konať.
Podľa získaných materiálov by konské trasy mali vyzerať takto:
1. Tatranska Javorina – Horáreň pod Muráňom, jazda na konci a jazda so záprahovým vozidlom, celoročne;
2. Popradské pleso – Mengusovská dolina – Popradské pleso, jazda na konci a jazda so záprahovým vozidlom, celoročne;
3. Podbanské – Kôprová dolina – Kmeťov vodopád, jazda na konci a jazda so záprahovým vozidlom, celoročne;
4. Podbanské – Tichá dolina – Liptovský Košiar, jazda na konci a jazda so záprahovým vozidlom, celoročne;
5. Zverovka (Rázcestie Zverovka) – Roháčska dolina – Ťatliakova chata, jazda na koni, celoročne;
6. Zverovka (Rázcestie Zverovka) – Látaná dolina – Rázcestie Látaná dolina, jazda na koni, celoročne.
Trasy by sa mali vyhradiť už na roky 2024-2025. Podľa poznámok z pôvodného
stanoviska vypadol napríklad zákaz napájania a pohybu koní v tatranských potokoch, nahlasovanie jazdy bude možné aj hodinu pred jej vykonaním, namiesto pôvodných dvoch dní. „Pripomienok, ktoré si chcel Štefan Kuffa uplatniť, bolo podstatne viac, napríklad nelimitovať počet koní a jázd, zrušiť povinnosť vakov na trus a pod., je preto otázne, či stanovisko, ktoré bolo doručené na Okresný úrad Prešov, je ozaj finálna verzia alebo si Kuffovci presadia ešte viac benevolentných ústupkov voči ochrane prírody,” dodáva Kiča.
V prílohe prikladáme pôvodné znenie odborného stanoviska s rukou písanými poznámkami: