Bude sa kvôli hlbinnému úložisku vyvlastňovať?
Aj túto otázku sme položili v otvorenom liste Filipovi Kuffovi, členovi dozornej rady Národného jadrového fondu. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že kvôli neschopnosti alebo neochote na včasné zapojenie obyvateľov dotknutých obcí do procesu výberu miesta pre hlbinné úložisko vyhoretého jadrového paliva sa ohrozuje realizácia tohto strategického projektu. Vyzývame na bezodkladné a plnohodnotné zapojenie verejnosti do konzultácií o definitívnej lokalite a prípravu a predstavenie kompenzačných a rozvojových opatrení pre dotknuté obce. Alebo si už vláda potichu pripravuje vyhlásenie tejto investície za strategickú, čo by umožnilo vyvlastňovať a ignorovať miestnych obyvateľov? Zodpovedných členov vlády budeme v tejto veci interpelovať.
Považujeme za neakceptovateľné, ako sú ignorované oprávnené záujmy verejnosti a obyvateľov dotknutých obcí v procese umiestnenia hlbinného úložiska vyhoretého jadrového paliva v Slovenskej republike, ktorý vedie Národný jadrový fond. Obyvatelia 32 miest a obcí z potenciálnych lokalít, medzi nimi Hriňová, Rimavská Sobota či Poltár nemajú o procese výberu miesta prakticky žiadne informácie a nikto s nimi nekomunikuje. Hlbinné úložisko jadrového odpadu je pre Slovensko kľúčové a musí sa zrealizovať. Slovensku ako krajine s vysokým podielom jadrovej energie v našom energetickom mixe to vyplýva aj z pravidiel EÚ, tzv. taxonómie. O to viac by štátu malo záležať na čo najtransparentnejšom procese, informovaní obyvateľov a ich zapojení do rozhodovania. Informácie Banskobystrického samosprávneho kraja ale hovoria o opaku. Zbytočne si tak vytvárame jeden obrovský problém pre Slovensko.
Filipovi Kuffovi, členovi dozornej rady Národného jadrového fondu, ktorý sa realizáciu investície zodpovedá, sme adresovali otvorený list aj s návrhmi riešení. „Vyzvali sme ho na zapojenie Banskobystrického samosprávneho kraja a dotknutých miest a obcí do procesu prijímania aktualizácie Vnútroštátneho programu nakladania s vyhoretým jadrovým palivom, informovanie o najpravdepodobnejšej lokalite umiestnenia hlbinného úložiska, vykonanie konzultácií s dotknutými obcami vrátane informovania o parametroch projektu a rizikách s ním spojených a napokon na predstavenie kompenzačných a rozvojových opatrení pre dotknuté obce, podobne ako je tomu v prípade osobitnej dane, ktorá sa platí obciam za umiestnenie jadrovej elektrárne,” podrobne objasňuje Michal Kiča, environmentálny expert strany.
Veríme, že vláda a osobitne Filip Kuffa, si tieto odporúčania osvojí. V opačnom prípade sa len opäť potvrdí, že jeho štylizácia do role bojovníka za obyvateľov regiónov je iba prázdna póza. „Výstavba hlbinného úložiska môže totiž do ich života bytostne zasiahnuť. Obávame sa, že zanedbanie komunikácie s obyvateľmi bude obrovskou prekážkou pre výstavbu úložiska. Alebo, čo je ešte horšie, vláda je pripravená realizovať takúto mimoriadne citlivú miliardovú investíciu bez vedomia obyvateľov, bez vysvetlenia, nasilu a proti ich vôli. V hre je totiž aj využitie nasilu pretlačeného zákona o strategických investíciách, čo by umožnilo dotknutých obyvateľov ignorovať a napriek ich nesúhlasu aj dokonca vyvlastniť. Odpovede na tieto otázky budeme od ministra životného prostredia Tomáša Tarabu a ministerky hospodárstva Denisy Sakovej požadovať aj v poslaneckej interpelácii,” uzavrel Michal Kiča.