300 miliónov eur, ktoré idú do priemyslu a národných parkov môže skončiť inde, a to jediným rozhodnutím ministra
Minister Taraba predlžil do medzirezortného pripomienkového konania rozsiahlu novelu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Navrhuje napríklad, aby sám rozhodoval o celej sume výnosu z kvót, ktorá teraz ide do Environmentálneho fondu, vyslovene podľa svojej ľubovôle. Ak bude novela prijatá, jedine Taraba bude rozhodovať o 300 mil. eur ročne.
Environmentálny expert a člen predsedníctva Demokratov upozorňuje na chystané zmeny, ktorú sú už súčasťou pripomienkového konania: „Mám pocit, že história sa ide opakovať, pretože nie je to tak dávno, čo SNS šafárila s emisiami a dopadlo to škodami na úrovni 60 miliónov eur v kauze Interblue. Dnes ide fixné percento z kvót napríklad pre priemysel, zatepľovanie či vodovody a vďaka našim opatreniam aj na národné parky. Taraba to chce zmeniť a rozhodovať o miliónoch tak, ako mu to príde. Ak sa to stane, minister cielene vytvorí priestor pre klientelizmus a priemyslu či národným parkom znemožní predvídať, s akými financiami budú môcť počítať,” hovorí Kiča a podčiarkuje, že práve po predvídateľnosti prostredia volali všetky priemyselné zväzy, čo sa napokon podarilo dosiahnuť za vlády Eduarda Hegera.
Výnosy z emisných kvót sú určené na dekarbonizáciu slovenského hospodárstva a environmentálne opatrenia. Nie sú to súkromné prostriedky Tomáša Tarabu. Ak návrh zákona prejde, jediné, čo zaváži bude, či ste s ním kamarát. Peniaze sa budú míňať nie podľa prínosu pre klímu, ale podľa ľubovôle ministra Tarabu. V šachu bude držať mestá a obce, priemyselné podniky a umožní finančne vykrvácať aj národné parky. A to je neakceptovateľné.
„Vyzývam ministra na stiahnutie návrhu a celospoločenskú debatu. Všetci zainteresovaní ocenia, ak sa o stovkách miliónov ročne bude rozhodovať predvídateľne a na základe investičnej stratégie, aby každý dotknutý sektor vedel, čo ho naprieč týmto volebným obdobím čaká. Požadujeme, aby mali pevný podiel nielen priemysel a národné parky, ale aj mestá a obce, najmä na vodárenskú infraštruktúru a aj ľudia na zatepľovanie domov. Plán obnovy tu totiž nebude trvalo. My zatiaľ samozrejme, pripravíme hromadnú pripomienku kde budeme presadzovať záujmy slovenskej prírody a ľudí,” uzatvára Michal Kiča.