Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

20 rokov v NATO: Podľa exministra obrany Naďa bude najväčšou výzvou pre Slovensko neprehrať v informačnej vojne

Exminister obrany a predseda strany Demokrati Jaroslav Naď pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do najsilnejšej obrannej Aliancie (NATO) odhaduje, že najväčšou výzvou do ďalšieho obdobia bude, aby členské krajiny dokázali odolať silným dezinformačným útokom a cieleným vplyvovým operáciám. Podľahnutie týmto premysleným kampaniam, na ktoré je podľa štatistík Slovensko náchylné, môže podľa Naďa oslabiť celkovú dôveru v NATO a Alanciu samotnú.

Pri otázke výziev do ďalšieho obdobia, ktoré má pred sebou Slovensko ako plnohodnotný člen Aliancie, bude podľa Naďa zásadné, či dokážeme odolať dezinformáciám, ktoré prúdia naprieč celým demokratickým svetom zväčša z Ruskej federácie: „Faktom je, že za 75 rokov fungovania Aliancie, nebola žiadna jej členská krajina vojensky napadnutá a Aliancia tak zaistila mier pre všetkých svojich členov. Nikto si na tak silné spoločenstvo netrúfne, som o tom presvedčený, no je potrebné hovoriť, že toto nie je len o vojenskej sile. Musíme sa pozrieť realite do očí a na rovinu povedať, že žijeme v informačnej vojne, kedy je z faktu – klamstvo a z účelového zavádzania – biblická pravda,” povedal Naď a zdôraznil, že dnes je to najmä Ruská federácia, ktorá potrebuje oslabiť tak silnú Alianciu. „Putin nás chcel rozdeliť, no po tom, čo nezmyselne a bezdôvodne zaútočil na Ukrajinu sa Aliancia rozrástla o ďalšie krajiny a sme ešte silnejší ako kedykoľvek predtým. Rusko sa dezinformáciami a cielenou propagandou snaží roztrhnúť silnú reťaz a nakloniť si verejnosť na svoju stranu a využívajú na to okrem spravodajských služieb aj spriatelených politikov a rôzne organizácie v členských krajinách, čo vidíme aj na Slovensku. Zlu však neustúpime a naďalej budeme jasne hovoriť kto je agresor a komu treba pomôcť. Ak takto nebudeme postupovať a stáť na správnej strane, Aliancia, ale aj celý demokratický svet bude čeliť vážnym problémom,” povedal Naď. 

Podľa predsedu Demokratov sú strach, klamstvo a témy obrany a bezpečnosti často zneužívané v politickom boji: „Vidíme to aj dnes, kedy jeden z kandidátov na prezidenta SR vykresľuje samého seba ako ochrancu slovenských vojakov pred nasadením na Ukrajinu. Sám pritom vie, že nikto našich vojakov nikam neposiela, nemôžu o tom rozhodnúť iné krajiny a ani žiadna krajina od nás nechce, aby sme ich na vojnové pole poslali. Presne takéto zneužívanie tém oslabuje NATO, pretože navodzuje dojem, že je to práve Aliancia, respektíve, jej členské krajiny, ktoré chcú, aby naši muži a ženy bojovali na Ukrajine, a to je podlé klamstvo,” povedal Naď a zdôraznil, že zodpovedný politik musí zdôrazňovať význam nášho členstva a vždy stáť na strane faktov. A zodpovední politici musia pravdivo pomenovať, že mier na Ukrajine sa dá dosiahnuť okamžite, stačí, aby agresor, ktorým je  Rusko, okamžite stiahlo svoje okupačné jednotky z územia Ukrajiny.

Exminister obrany hodnotí, že vstupom Slovenska do NATO sme zásadne posilnili našu bezpečnosť a obranu a patríme do dobre fungujúceho spoločenstva, ktoré je vždy pripravené vzájomne si pomôcť: „Videli ste to za našej vlády. Po nehanebnom útoku Ruska na Ukrajinu – na Slovensko okamžite prišli spojeneckí vojaci so svojou technikou a personálnymi kapacitami. Išlo o silné gesto, ktoré Putinovi naznačilo, že Aliancia neustupuje a je pripravená chrániť každý centimeter svojho územia. Naopak, aj Slovensko ukázalo veľkorysosť, spomínam si na požiare v Čechách, v Grécku či v Slovinsku, kde sme okamžite ako spoľahlivý spojenec pomohli,” povedal Naď a podotkol, že tento princíp solidarity musí stáť na pevných základoch dobrých vzťahov a vzájomnej dôvere. 

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte