Pridajte sa k nám >
Pomôžte nám >
Prispejte nám na činnosť strany >

Ďalšie

Demokrati
Prechádzať

Ján Budaj

Osobnosť Nežnej revolúcie, ekologický aktivista, predseda strany Zmena zdola.

Ján Budaj bol od mladých rokov disidentom a politickým väzňom. Počas Nežnej revolúcie sa s povestnou budajkou stal symbolom hnutia za slobodu a demokraciu. Jeho jadro tvorili občianski aktivisti – ochranári, ktorí sa sformovali okolo dokumentu Bratislava nahlas. Ján Budaj priviedol liberálno-demokratické hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN) k prvým víťazným demokratickým voľbám v roku 1990. Po zániku VPN inicioval vznik liberálno-demokratickej strany Demokratická únia a voči hrozbe mečiarizmu presadzoval spoluprácu všetkých demokratických síl. Toto spojenectvo za obranu demokracie a západného smerovania Slovenska dostalo názov Slovenská demokratická koalícia (SDK). Táto volebná strana ukončila – vďaka úspechu vo voľbách 1998 – éru Vladimíra Mečiara.

V ďalších rokoch sa mečiarovci preskupili do strany SMER a hlavnou hrozbou sa stala systémová korupcia, tzv. únos štátu. Ján Budaj a jeho Demokratická únia (neskôr Zmena zdola – Demokratická únia) zviedli, spolu s ďalšími demokratmi, úspešný politický zápas, ktorého výsledkom bolo víťazstvo strany OĽaNO, Nova, Kresťanská únia, Zmena zdola-Demokratická únia vo voľbách roku 2020.

Odvtedy pôsobí ako minister životného prostredia. Presadil množstvo reforiem: reformu národných parkov, zavedenie zálohovania plastových a hliníkových obalov, odstraňovanie PCB látok z Chemka Strážske, zákaz dovozu jadrového odpadu a iné.

Ján Budaj má manželku a dvoch synov, žije v Bratislave a ako hovorí – jeho hobby je očisťovanie krajiny od zvyškov totalitných režimov, vrátane tých znečistení, čo nám ostali v hlavách, a v životnom prostredí.

Prechádzať

Kto chce demokraciu a slušnosť nech sa prihlási

(k odberu newslettra)

Demokrati

Zadajte svoj e-mail

Zdieľajte